“BU SENE ZEYTİN’DE VERİM DÜŞÜK”

YENİSÖKE- Haber Merkezi   

Yemeklik zeytin üretiminin yapıldığı Ağaçlı, Doğanbey, Atburgazı, Güllübahçe gibi yerlerde zeytin hasadı elle yapılırken, kırsal mahallelerde ise makine ile yapılıyor. Son 10 yılda zeytin hasadında makineli hasadın yaygınlaştığı bilgisi verildi.

Söke’de zeytin üreticileri geçtiğimiz yaz aylarında yaşanan kuraklık nedeniyle rekoltenin oldukça düştüğünü söyledi.

Söke’de zeytin hasadı büyük bir hızla devam ederken, üreticiler rekoltenin düşük olmasından dolayı hasadın geçen yıllara oranla kısa süreceğini ifade etti.

KURAKLIK ZEYTİN

ÜRETİCİLERİNİ ÜZDÜ

Zeytin hasatlarının önceki zamanlara göre artık sırıklama yönteminden çok makine ile yapıldığını aktaran zeytin üreticileri, “ Sırık ile yapılan hasatta günlük bir kişinin hasat edebileceği zeytin miktarı 100 ile 120 kilogram arasında değişirken, makineyle 500-600 kilogram zeytin hasat edilebiliyor. Bu hem hasat süresini azaltıyor, hem de ağaçların daha az hasar görmesini sağlıyor. Ancak bu sene verim oldukça düşük. Bölgede yüzde 25 ile %30 arasında bir rekolte bekleniyor.” dedi.

“ZEYTİNYAĞI

FİYATLARI İYİ”

Zeytinyağı fiyatlarından memnun olduklarını dile getiren üreticiler, “Bundan dolayı hasat suresi daha da kısalacak. Bu sene yaşanan kuraklık nedeniyle geçmiş yıllara göre hasada biraz daha geç başladık. Kuraklık olmasaydı Kasım ayı ortalarında bölgemizde zeytin hasadı başlardı. Ancak kuraklık nedeniyle zeytinlerin yağışlarla biraz dolmasını bekledik. Bundan dolayı hasat 15 Aralık gibi başladı. Yaklaşık 1 aylık sürede hasadın biteceğini söyleyebiliriz. Bu sene zeytinyağı fiyatları da iyi. Eğer zeytin olsaydı üretici en iyi yıllarından birini yaşardı ama zeytin yok. Zeytin olmayınca fiyatlarında pek önemi yok” dediler.

- YeniSöke Gazetesi, Tarım bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8953936/bu-sene-zeytinde-verim-dusuk