Yaban domuzu ADÜ’de tedaviye alındı

YENİSÖKE- Haber Merkezi   

Son zamanlarda üreticiler yapan domuzlarının verdiği zarardan şikayet ediyorlar. Üreticiler yaban domuzlarının ürünlerine verdiği zarardan şikayet ederken, çevreciler de yaban domuzlarını yaşatmaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde karayolu kenarında yaralı bulunan yaban domuzlarından birisi ADÜ Veterinerlik Fakültesinde tedaviye alındığı bilgisi verildi. EKODOSD Derneği tarafından verilen bilgide bir vatandaşın kendilerine karayolu üzerinde yaralı yaban domuzu bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçtikleri belirtildi. Yaban domuzunun hareketli olduğu ancak kalkamadığı bilgisini veren EKODOSD yetkilileri Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü ile görüşerek yaban domuzunun tedavi edilmesini sağladıkları belirtildi.

Konuyla ilgili EKODOSD tarafından yapılan açıklamada “Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Egemen İşcan’la görüşerek, yaban hayatı uzmanlarının alana gelmesini talep ettik.

Yaralı domuzların çok tehlikeli olduğunu bilerek, Milli Park uzmanlarıyla temkinli yaklaşıp yara durumunu öğrenmeye çalıştık.

Yaklaşık 100 kiloluk domuzun arka ayaklarını kullanamadığını fark ettik.  İzmir karayolu yakın olduğundan muhtemelen bir araç tarafından çarpıldığını düşünmekteyiz. Domuzun da kendini saklamak için makiliklere sürünerek geldiğini düşünüyoruz.

Domuz Milli Park aracına alındı. ADÜ Veterinerlik Fakültesi’ne götürülerek tedavisi sağlanacak.

Özellikle karayolunda gece giden sürücülerin çok dikkatli olması gerekir. Bu tür yaban domuzları bir doğal alandan diğer alana geçerken süratli bir şekilde karayolunu kullanırlar. Sürücüler de süratliyse kazalar meydana gelebilir. Dikkatli ve yavaş gitmek hem kendi sağlıkları için, hem de yaban hayvanlarının çarpılmadan geçmelerine fırsat sağlamaları açısından yararlı olacaktır”  denildi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8981830/yaban-domuzu-adude-tedaviye-alindi