Yağmurlar sevindirdi, zarar ikinci planda

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Karacacahıt Mahallesi içinden geçen Kargın Çayında taşkınlar yaşandı. Kargın Çayı kenarında bulunan besi damlarının su altında kaldığı bilgisi verildi.

Karacahayıt Mahalle Muhtarı Nebil Kırca, uzun yıllar sonra ilk defa Kargın Çayının %100 dolu hale geldiğini belirterek, besi damları ve az da olsa buğday ve arpa ekili alanlarda taşkınların yaşandığını söyledi. Kırca, suların kısa sürede çekilmesini umut ettiklerini dile getirdi. Muhtar Nebil Kırca, Pazar günü Kargın Çayı havzasının tam olarak dolduğunu belirtirken, Pazartesi günü itibarıyla biraz olsun Kargın Çayında su seviyesinin düştüğünü aktardı.

Muhtar Nebil Kırca yaptığı açıklamada, “Şu anda büyük bir taşkın söz konusu değil, ancak yağmurlar böyle devam ederse sular, dere yatağına sığmaz ve taşkın verir.Taşkın suları da Karacahayıt Ovası’nı sular altında bırakabilir. Biz ikinci havza ve ikinci benti çok önemsiyoruz. Bugün için ikinci havzanın önünde ikinci bir bent olmuş olsaydı, stoklayacağımız sularla Karacahayıt Ovası’ndan Sarıkemer Ovası’ndan yaz aylarında15 bin dekarlık araziyi sulayabilirdik. Artık bu suların boşa akıp gitmesini istemiyoruz. Devletimizin ve Aydın milletvekillerimizin de baraj ve göletlere önem verdiklerini biliyoruz. O nedenle de ikinci bentin bir an önce yapılmasını önemle rica ediyoruz” dedi.

NALBANTLARDA 200 DEKAR EKİLİ ALAN SU ALTINDA

Cumartesi gecesi meydana gelen yağışlar sonrasında Kisir Çayına bağlanan yan derelerden birisinin patladığını söyleyen Nalbantlar Mahalle Muhtarı Hasan Kabakçı, “Yan derenin patlaması sonucunda Nalbantlar altındaki 200 dekar buğday ve arpa ekili alan su altında kaldı. Yağışlar devam ederse su altında kalan ekili alanın miktarı artabilir” dedi.

AKÇAKAYA’DA DURUM

Akçakaya Mahallesi’nde de Kısık Çayı nedeniyle buğday ekili alanların su altında olduğunu belirten mahalle muhtarı Selahattin Gölcük, “Ancak korkulacak bir durum yok. Geçtiğimiz yıl Kısık Çayı ve üst taraflardan gelen dere sularını toplayan tahliye kanalı açıldı. Bu kanal sayesinde su altında kalan arazilerde kısa sürede suyun çekileceğini düşünüyoruz. Ancak yağmurların kesilmesi durumunda bu gerçekleşebilir” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/9088939/yagmurlar-sevindirdi-zarar-ikinci-planda