Her 10 ölümden biri verem

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy 2-8 Ocak tarihleri arasında kutlanan Verem Savaş Haftası nedeniyle Söke’de birtakım etkinliklerde bulunduklarını belirtti.

Veremin bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyleyen Gürsoy, verem hastasının 10 ile 15 kişiye hastalığı bulaştırdığını dikkat çekerek hastalıkla ilgili bilgiler verdi.

Ülkemizde 1947 yılından bu yana “Veremle Savaş Eğitimi” kutlamalarının yapıldığını söyleyen Esma Gürsoy, “Veremle Savaş Eğitimi Haftası, Ocak ayının ilk Pazar günü başlar. Bu yıl 2-8 Ocak arasında kutlandı. Verem Haftası’nın amacı, toplumun Veren (Tüberküloz) hastalığı ve bu hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesidir” dedi.

Veremin hava yolu ile bulaştığını aktaran Dr. Esma Gürsoy, “Bu hastalık, hasta insanların öksürme ve hapşırması ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırabilir. Basil kaynağı ile karşılaşma süresi, ortamın genişliği ve havalanması bulaşmada önemlidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile Basil sayısı çok kısa sürede azalır. Ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık büyük oranda yok olur” ifadelerinde bulundu.

Verem hastalığının belirtileri ile ilgili de bilgi veren Gürsoy “Hastalıkta genel yakınmalar: halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesidir. Akciğer yakınmaları ise öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt ağrısı, nefes darlığı gibi belirtilerdir. Diğer organları tutan verem hastalığında ilgili organa ait bulgular olabilir. İki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir” diye konuştu.

Veremin tedavisi ile ilgili bilgi veren Esma Gürsoy “Veremin tedavisi standarttır. Bu standart tedavi, hastanede ya da Tüberküloz Biriminde aynı şekilde düzenlenir. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar Tüberküloz Biriminde ücretsiz verilir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedir.

Tüberküloz tedavisinde ilaçlar eksik ya da düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez. Tam tersine tedavisi güç duruma gelir. Bu duruma dirençli tüberküloz denir. Temaslı muayenesi sonucunda hasta olduğu tespit edilenler tedavi edilir.

Veremle Savaş Eğitim Haftasında verem konusunda halk bilgilendirilir. Dünya da ilk on ölümden birini hala verem oluşturmaktadır. Verem hastalığı ile ilgili afiş ve broşürler okullara, eczanelere, aile hekimliklerine, diyanete dağıtılmış ve halk eğitimleri düzenlenmiştir” şeklinde konuştu. 

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/9103928/her-10-olumden-biri-verem