Gürsoy: “Test, kadınların hayatını kurtarır”

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Ocak Ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü hafta boyunca bir takım etkinliklerde bulundu.

Söke İlçe Sağlık Müdürü Esma Gürsoy, 30 yaş ile 65 yaş arasındaki kadınların her 5 yılda bir mutlak şekilde rahim ağzı kanseri test yaptırmalarını istedi.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bir ülkede rahim ağzı kanserinden kaynaklı ölümü engellenen kadın sayısı o ülkenin sağlık hizmetleri yönünden gelişmişliği ve kadına verilen değer ile doğru orantılıdır. Rahim ağzında gelişen bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri, tarama yöntemleri ile erken tanı alarak hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığımız buna yönelik kapsamlı sağlık programlarının içine rahim ağzı kanser taramalarını da alarak büyük bir başarı ile yürütmeye devam etmektedir. Ocak ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlenmiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir.” şeklinde konuştu.

“5 YILDA BİR TEST YAPTIRILMALI”

Gürsoy açıklamasının devamında, “Rahim ağzı kanseri, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “önlenebilen bir ölüm nedeni” olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde uygulanan ulusal kanser tarama programı kapsamında, tarama standartlarımız doğrultusunda; 30-65 yaş aralığındaki kadınlara her 5 yılda bir HPV ve Pap Testi uygulanmaktadır.

Yapılan ilk test sonucu “hastalık yok” olarak değerlendirildiğinde; yani HPV testinin negatif olması veya Pap-smear patoloji raporunun normal gelmesi durumunda kişi bilgilendirilir. HPV testine göre, rahim ağzı kanseri yapan virüsü taşımadıkları, Pap-smear testine göre, alınan sürüntüde kanser öncülü hücrelerin olmadığı bilgisi verilir. Kişi, 5 yıl sonra tekrar rahim ağzı kanseri taramasına davet edilir. Pozitif olgular ise teşhis merkezlerimize ileri tetkik için gönderilmektedir.” ifadelerini kullandı.

“TEST SÖKE KETEM’de

ÜCRETSİZ YAPILIYOR”

Türkiye’de rahim ağzı kanseri taramalarının ücretsiz olarak yapıldığını aktaran Gürsoy, “Ücretsiz taramalar, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM), Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) yapılmaktadır. Söke Sağlıklı Hayat Merkezi ile 0 (256) 518 43 30 numaralı telefondan  iletişime geçerek ücretsiz rahim ağzı kanseri taramanızı yaptırabilirsiniz” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/9209319/gursoy-test-kadinlarin-hayatini-kurtarir