Söke’nin sultanlarından tarihi başarı

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Voleybol Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası yarışmalarında Aksaray’da mücadele eden Söke Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımı, grup maçları sonucunda yarı finale çıktı. Söke Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımının yarı finale çıkması tarihi bir başarı olarak değerlendirildi.

Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda yarı finale yükselen Amerikan Kültür Koleji sporcuları şu isimlerden oluşuyor; Öykü Ceylin Tekdal, Tuana Dikbaş, Cemre Gelmez, Selin Çetinbaş, Ceylin Keçe, Berrak Bakır, Yonca Demirci, Diyar Lakutoğlu, İrem Turna, Asya Akman, Beray Çalışır, Destina Saygı, Balım Bayraktaroğlu ve Işın Nazlı Üyücü’den oluşuyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü saat 16.00’da İstanbul şampiyonu Çağrıbey Ortaokul ile oynayan Söke Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımı rakibini 3-1 yenerek finale çıkmayı bir gün önceden garantiledi. Perşembe günü maça iyi başlayan Söke Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımı 2-0 öne geçti. Daha sonra toparlanan İstanbul Çağrıbey Ortaokulu Voleybol Takımı seti 15-25 alarak durumu 2-1’e getirdi. Bu arada tribünde olaylar çıktı. Salon boşaltılarak maça devam edildi. 4. sette toparlanan Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımı iyi bir savunma yaparak seti 19-25, maçı da 3-1 alarak Söke tarihinde bir ilki başardı. Türkiye Şampiyonası yarı finaline çıkmayı garantiledi.

Söke Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımı dün saat 11.00’de grup birinciliği için İzmir temsilcisi Rota Koleji ile karşılaştı. Maça çok iyi başlayan Amerikan Kültür Koleji setlerde 2-1 öne geçti. Sökenin Sultanları 4. sette basit  hatalar yaparak alabileceği seti rakibine verdi.  2-2 final setinde nefesler kesildi. Final setine iyi başlayan Söke Amerikan Kültür Koleji 11-14 öne geçti. Final setinde bir sayı alamayan Söke’nin Sultanları, final setini 15-17 kaybederek maçı da 3-2 kaybetti. Bu sonuç Söke Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımının yarı finale çıkmasını engellemedi. Grup ikincisi olarak yarı finale çıkan Söke Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımı bugün Türkiye  finali için mücadele edecek.

Final grubu maçlarında takımının mükemmel oynadığını söyleyen Söke Amerikan Kültür Koleji Voleybol Takımı Antrenörü Mutlu Yıldırım, “Biz buraya gelirken hedefimizi şampiyonluk olarak belirledik. Grupta ilk iki maçımızı kazanarak yarı finale çıkmayı bir gün önceden garantiledik. Bugün (dün) 3-1 alabileceğimiz bir maçı yaptığımız bireysel ve basit  hatalar nedeniyle 3-2 kaybettik ve grup ikincisi olduk. Ancak Türkiye’de ilk 4 takım arasına girerek tarihi bir başarıya imza attık” dedi.

BENİM KARİYERİMDE BİR İLK

Mutlu Yıldırım bundan önceki yıllarda Türkiye 16’ncılığı Türkiye 8’inciliği, hatta Türkiye 5’inciliği yaşadığını belirterek “Ancak ilk defa Türkiye 4’üncülüğü kariyerine sahip olduk. Benim için de mükemmel oldu. Hedefimiz yarın (bugün) diğer grubun birincisini yenip adımızı finale yazdırmak. Artık diğer gruptan kim gelirse gelsin fark etmiyor. Çünkü zayıf takım yok, tüm takımlar güçlü. Türkiye’de ilk dörde giren takımın zaten zayıf olacağı da düşünülmemeli. 18 maç sonra ilk defa yenildik. Bir yerde yenilmemizde iyi oldu. Yenilip kendimize gelmemiz gerekiyordu. Bu da tam zamanında gerçekleşti.

Buradaki voleybolcuların hepsi Söke Voleybolspor Kulübü’nün oyuncuları. Yani bizim oyuncularımız. Söke’de Voleybolda mükemmel bir altyapı var. Voleybola sevgi var. Söke bundan sonra Voleybol ile anılan bir ilçe olacak ve bu konuda hızlı bir ilerleyiş içinde. Bu arada Amerikan Kültür Koleji kurucusu Ömer Yaraş’ı da tebrik ediyorum. Yerinde bir karar vererek hem eğitime hem de Voleybola önemli yatırım yaptı. Ömer Yaraş doğru bir karar verdi” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/9791947/sokenin-sultanlarindan-tarihi-basari