Azmin zaferi

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke Amerikan Kültür Koleji öğrencisi Öykü Ceylin Tekdal önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en önemli atletlerinden biri olmaya aday. Komple sporcu olan 13 yaşındaki genç kız jimnastik, atletizm ve voleybolu birlikte yürütüyor.

2016 yılında jimnastik sporuna başlayan Öykü Ceylin Tekdal 2 yıl jimnastik yaptıktan sonra 2018 yılında atletizme başladı. Atletizmle birlikte voleybola da merak saran Öykü Ceylin Tekdal Ocak ayında yapılan yıldız kızlar atletizm yarışmalarında 60 metre engelli kategorisinde Türkiye şampiyonu olarak Söke’nin adını duyurdu. Ayrıca voleybola da merak saran Öykü Ceylin Tekdal geçtiğimiz günlerde Amerikan Kültür Koleji Ortaokulu voleybol takımı ile Türkiye üçüncüsü olma başarısını gösterdi.

Geleceğin yıldız adaylarından birisi olan Öykü Ceylin Tekdal Gazeteniz YeniSöke’ye özel açıklamalarda bulundu. Kendini tanıtan Öykü Ceylin Tekdal “2016 yılında jimnastiğe başladım. 2 yıl boyunca jimnastik yaptıktan sonra, 2018 yılında atletizme başladım. Atletizm ile birlikte voleybola da merak sardım. Voleybol antrenmanlarına da devam ettim. İkisini birlikte yürütürken 2020 yılında atletizmde Türkiye Şampiyonasına gittim. 2020 yılında ilk 16 sporcu arasına kaldım çalışmalarımı yoğunlaştırdım. Bu yıl ocak ayında yapılan atletizm yarışmalarında 60 metre engellide Türkiye Şampiyonu oldum.

Atletizm yarışmaları bittikten sonra voleybol antrenmanlarına devam ettim. Atletizm antrenmanlarını Söke’de değil, Aydın’da devam ediyorum. Aydın’da milli antrenörüm var. Haftanın 5 günü okul çıkışı Aydın’a gidiyorum. Antrenmanlarımı yapıyorum. Bu arada Cumartesi ve Pazar günleri de voleybol antrenmanlarına devam ediyorum” dedi.

Günlük yaşamını anlatan Öykü Ceylin Tekdal “Okulumuz saat 17.00’de bitiyor. Ancak ben iki ders önce saat 15.00’te okuldan çıkıyorum. Aydın’a gidiyorum. Saat 16.00 ‘da atletizm antrenmanları başlıyor. 19.30’da atletizm antrenmanları bitiyor. Saat 20.30’da Söke’de oluyorum. Yemeğimi yiyip Saat 21.00’da ders çalışmaya başlıyorum. Saat 23.00’e kadar ders çalışmaya devam ediyorum. Hafta sonları antrenman olmadığı zamanlarda ders çalışıyorum”dedi.

HEDEFİM OLİMPİYATLARA KATILMAK

Önümüzdeki yıllardaki hedefi ile ilgili de açıklamalarda bulunan genç sporcu “Hedefim atletizmde Türkiye şampiyonu olmaktı. Onu başardım. Bundan sonraki hedefim önce milli formayı giyip Avrupa şampiyonu olmak. Son hedefim de olimpiyatlara gitmek” dedi.

ÖNCELİĞİM ATLETİZM

Önceliğinin atletizm olduğunu dile getiren Öykü Ceylin Tekdal “Voleybol ve atletizme devam etmeyi düşünüyorum. Ancak voleybolda boyum çok kısa olduğu için çok fazla şansımın olduğunu düşünmüyorum. Libero pozisyonunda olabilirim ama atletizmde milli olup olimpiyatlara gitmeyi çok daha fazla düşünüyorum. Voleybol benim için zor gibi ama devam edeceğim. Şu anda pasör çaprazı olarak oynuyorum” dedi.

AKADEMİK KARIYERİ HİÇ DÜŞÜNMEDİM

Söke’de atletizm ve voleybolun başarılı isimlerinden olan 13 yaşındaki genç sporcu şu ana kadar akademik kariyeri hiç düşünmediğini belirterek “Bütün iyi sporcuların bir okulda toplanması güzel bir olay. Bunu iyi kullandığımızı düşünüyorum ve Türkiye üçüncüsü olduk. Voleybolda takım olarak çok iyiyiz hepimiz ileride çok iyi yerlere geleceğimizi düşünüyorum. Hocalarımızın katkısı inkar edilemez. Ben şu ana kadar spor dışında bir şey düşünmedim. Benim hayatım tamamen spor olacak. Akademik hiçbir şey düşünmüyorum” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/9820148/azmin-zaferi