Buğday üreticisine 3,8 milyon TL’lik kuraklık desteği

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

2021 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle, kuraklıktan zarar gören üreticilere dekar başına 50 TL kuraklık desteği ödeneceği açıklandı. Bu kapsamda Söke’de kuraklıktan etkilenen 76 bin 610 dekar alanda ekili olan buğday ve arpa ürününe destek verilmesi kararlaştırıldı.

Kuraklık desteği ile ilgili hakediş listeleri geçtiğimiz Cuma günü Söke Ziraat Odası ve Mahalle Muhtarlıklarında askıya çıktı. Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar sonucunda 2021 yılında buğday ve arpa ekimi yapılan 76 bin 610 dekar arazinin kuraklıktan etkilendiği ifade edilerek, kuraklık ek desteği ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Söke’de buğday ve arpa ekimi yapan 1083 üreticiye toplam 3 milyon 830 bin 623 TL ödeme yapılacağı belirtildi. Hak ediş listelerinin 7 Nisan tarihi mesai saati bitimine kadar askıda kalacağı bilgisi verildi. Bu süre içinde vatandaşların hak ediş listelerinde kendileri ile ilgili verileri kontrol etmeleri, yanlışlık varsa bu yanlışlığı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirmeleri istendi.

Alınan kararın yerinde olduğunu söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri “Ancak kuraklık desteği eksik bırakıldı. Sadece buğday ve arpa üreticisi kuraklıktan zarar görmedi, zarar gören başka ürünler de var. Örneğin en büyük zararı kırsal alandaki zeytin üreticileri gördü. Kuraklık nedeniyle ağaçlar kurumaya başladı. Bu arada zeytin ağaçları başındaki meyveyi besleyemedi. Meyveler çok küçük kaldı. Meyve küçük kalınca yağ oranı düştü. Normal şartlarda 4 ile 5 kilogram arasındaki zeytinden 1 kilogram zeytinyağı elde edilirken, 2021 yılında bu oran 10 ile 11 kilogram arasındaki zeytinden 1 kilogram zeytinyağı elde edildi. Bunun en büyük nedeni kuraklıktır. Kuraklık yüzde 70 oranında zeytin üretimini etkilemiştir. Bakanlığın bu konuyu da dikkate almasını istiyoruz” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/9832616/bugday-ureticisine-38-milyon-tllik-kuraklik-destegi