“Erken tanı hayatınızı kurtarır”

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Halkın kanser hastalığı konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve farkındalık kazanması çalışmalarının artırılması amacıyla ülkemizde her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında “Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri düzenlendiğini belirten Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasibe Özgeçen Dinçel, bu kapsamda hastanede bilgilendirme standı açtıklarını söyledi.

Başhekim Dr. Hasibe Özgeçen Dinçel yaptığı açıklamada “Günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından birisi olan kanserde, vatandaşlarımızın bilinçli olması hastalıkla mücadelede öne çıkan ilk adımdır. Hastalığın belli bir kısmının önlenebilir olması, yapılacak taramalar ile erken teşhis imkânlarının bulunması ve tedavi olanaklarının yıllar içinde gelişmesi kanserle mücadelede, bizi daha güçlü hale getirmektedir.

Pek çok kanser türünün erkenden tespit edilebilmesi için; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Mobil kanser tarama araçlarında; 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalın bağırsak kanseri taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır.Kişilerin sağlık bilincinin geliştirilmesi yönünde gösterilecek her türlü çaba, hastalıkların önlenerek sağlıklı bir toplum oluşturulmasında önemli katkıları olacaktır. Başta sigara ve alkol olmak üzere kansere neden olan alışkanlıklardan uzak durmak, dengeli beslenmek ve spor yapmak kanserden korunmak için yapmamız gerekenler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Bu düşüncelerle, Ulusal Kanser Haftası’nda vatandaşlarımızın kanserde erken teşhisin önemi konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamak amacıyla hastanemizde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/9843805/erken-tani-hayatinizi-kurtarir