Tehlikeye dikkat çekti

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Ocak ve Şubat aylarında meydana gelen yağmurlar sonucunda barajlardaki doluluk oranının üreticiyi sevindirdiğini söyleyen Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çıtak, ancak Mart ayı ile birlikte yağmurların kesilmesinin kırsal kesimdeki kuraklık tehlikesini artırdığını dile getirdi.

Mart ve Nisan ayında yağışların kesildiğini dile getiren Söke Muhtarlar Derneği Başkanı aynı zamanda Güneyyaka Mahalle Muhtarı Ali Çıtak “Kuraklık riski devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklığı bu yıl da yaşayacağız. Hava şartları bunu gösteriyor. Meteorolojik verilere baktığımızda Mayıs ayına kadar yağmur yağmayacağı şeklinde tahmini bilgiler veriliyor. Bu kırsal kesimde büyük bir sıkıntıya neden olacak. Çünkü şu anda meralarda otlar büyümediği için hayvanları ahırlarda bakıyoruz. Kuraklık tamamen kendini hissettirdi. Ova köylerinde Menderes Nehri’nden ya da azmaklardan zeytin ağaçları ve araziler sulanabiliyor ama kırsal kesimde böyle bir imkan yok. Ağaçlarımız kurumaya yüz tuttu” dedi.

Ali Çıtak devlet tarafından buğday ve arpa üreticisine 2021 yılı üretimleri baz alınarak dekarda 50 TL’lik ek destek verildiğini belirterek “Ancak kuraklıktan en fazla etkilenen zeytin üreticisi göz ardı ediliyor. Kırsal kesimde zeytin ağaçları kurumak üzere. Arazileri bir dip temizliği yaptırmak için bile 250 TL yevmiye isteniyor. Geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle zeytin rekoltesi, hem de yağ oranı düştü. Bunun için devletin acil olarak kırsal kesimdeki zeytin üreticisine, buğday üreticisinde olduğu gibi ek destek vermesini istiyoruz. 2022 yılı da zeytin üreticisi için iyi geçmeyecek. Çünkü yine kuraklığı iyice hissedeceğimiz bir yıl olacak. Sulak araziler barajlardan rahatlıkla sulama yapılabilir. Asıl kuraklığı çeken biziz. Meralarda ot büyümediği için sığırları ahırda bakıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” dedi.

“Büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız”

Durum böyle giderse kırsal nüfusun daha da azalacağına dikkat çeken Muhtar Ali Çıtak “Kırsal mahalleler tamamen boşalabilir. Şartlar bu şekilde giderse çok değil 3-4 yıl içinde Söke’nin en az 20 kırsal mahallesinde hiç kimse ikamet etmeyecektir. Büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Devlet yetkililerinin bu tehlikenin farkına varmalarını istiyoruz. Kırsalda en büyük sıkıntı kuraklık. 2021 yılında olduğu gibi 2022 yılında da kuraklık devam edecek” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/9843844/tehlikeye-dikkat-cekti